BOARD OF DIRECTORS

 

 

 

DATIN PADUKA TAN SIOK CHOO (Chairperson)

Non-Independent Non-Executive Director

 

A Malaysian, Datin Paduka Tan Siok Choo, aged 65, is the Chairperson. She joined the Board on 8 December 1988 and was unanimously elected by the Directors as Chairperson in July 2011. An Independent Non-Executive Director, on 17 July 2014 she was re-designated as Non-Independent Non -Executive Director. She is ….more

 

 

 

 

TAN SRI DATO’ AHMAD BIN MOHD DON

Independent Non-Executive Director

 

Tan Sri Dato’ Ahmad Bin Mohd Don, aged 70 and a Malaysian was appointed as an Independent Non-Executive Director on 1 October 2006. He is the Chairman of the Audit Committee and Board Tender Committee as well as a member of Nomination and Remuneration Committee. He sits on ….more

 

 

 

 

MR. TAN JIEW HOE

Independent Non-Executive Director

 

Mr. Tan Jiew Hoe, aged 70 and a Singaporean, joined the Board as Alternate Director on 9 June 1997 and was subsequently appointed as Director on 30 March 2007. He is the Chairman of the Nomination and Remuneration Committee and …more

 

 

 

 

MR. TEO LENG

Non-Independent Non-Executive Director

 

Mr. Teo Leng, aged 65 and a Malaysian, was appointed as an Independent Non-Executive Director on 1 September 2009. He was re-designated as Non-Independent Non-Executive Director on 10 July 2017. He is the Chairman of the Executive Committee and …more

 

 

 

 

DATO’ DR NIK RAMLAH BINTI NIK MAHMOOD

Independent Non-Executive Director

 

Dato Dr Nik Ramlah Binti Nik Mahmood, aged 61 and a Malaysian, was appointed as an Independent Non-Executive Director on 3 January 2017. She is a member of the Audit Committee and also Nomination and Remuneration Committee. Dato Dr Nik Ramlah holds a First Class Honours in Law from University Malaya and LLM and PhD from University of London… more

 

 

 

 

MR. ONG KENG SIEW

Independent Non-Executive Director

 

Mr. Ong Keng Siew, aged 61 and a Malaysian, was appointed as an Independent Non-Executive Director on 19 January 2017. He is a member of the Audit Committee and also Nomination and Remuneration Committee. Mr. Ong is a Fellow of the Chartered Association of Certified Accountants, United Kingdom… more